تبلیغات

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم

عکس های ژئوپارک قشم

تصاویر ژئوپارک قشم

تور ژئوپارک قشم

تور قشم

ژئوپارک قشم

ژئوپارک در لغت به معنای پارک زمین شناسی است. منطقه ای وسیع که چندین پدیده بارز زمین شناسی یا همان میراث زمین شناسی را در خود جای داده است. ژئوپارک ها زیر نظر یونسکو به مراکزی کار آمد برای پژوهش، آموزش محیط زیست و کارورزی در زمینه های مختلف علوم زمین تبذیل میشوند. در اصل ژئوپارک ها مکان هایی هستند برای حفظ میراث زمین شناسی که علاوه بر استفاده نسل کنونی، آنها را برای نسل های آینده، قابل بهره برداری مجدد و دست نخورده باقی میگذارند.

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم به عنوان نخستین و تنها ژئوپارک موجود در خاورمیانه در سال ۲۰۰۶ با وسعتی بالغ بر ۳۰۰٫۰۰۰ هکتار که منطقه غربی جزیره را در بر میگیرد در فهرست جهانی ژئوپارک ها به ثبت جهانی رسید. این ژئوپارک محدوده ای طولی است که از غرب منتهی به روستا های گوری و کانی، از شرق به روستا های طبل و سلخ، از شمال به ساحل شمالی و از جنوب به ساحل جنوبی  میشوند. ایران به واسطه ژئوپارک قشم، بعد از چین، کره، مالزی، ویتنام و ژاپن به عنوان یکی از ۱۹ کشور جهان که دارای ژئوپارک هستند شناخته میشود.

ژئوپارک قشم

ژئوپارک جهانی قشم که نخستین ژئوپارک ایران است، یکی از منحصر به فرد ترین ژئوپارک های جهان است که به خاطر قرار گرفتن آن کنار سواحل نیلگون خلیج فارس و جنگل دریایی حرا، چندین پدیده بارز زمین شناسی را در خود جا داده است. وجود جاذبه های طبیعی و جاذبه های فرهنگی موجود در این منطقه در کنار یکدیگر این ژئوپارک را منحصر به فرد و پر اهمیت کرده است.

همچنین بخوانید :   غار نمکی قشم

ژئوپارک قشم

جاذبه های طبیعی:

وجود نقش برجسته های پراکنده و مجسمه های طبیعی، کوه های پهناور و چین خوردگی های شگفت آور، ستون های پدید آمده از فرسایش، فرورفتگی ها و برجستگی های حاصل از هوازدگی، قطعه های فرو افتاده و مخروط افکنه ها در پای ارتفاعات، تندیس های شگفت انگیزی که در شکل های مختلف همچون سگ، مرمولک، لاک پشت، اسب آبی و یا حتی چهره آدمی درحالت خشم و فریاد، اشکال و پدیده هایی نادر و بی مانندی هستند در علم زمین شناسی که به لطف این ژئوپارک امروزه حفاظت میشوند.

در این محدوده سواحل زیبا و بکر و آبهای گرم، بی خطر شیب ها و صاف و رشته کوههای باستانی و شگفت آور با چشم اندازی خیره کننده و فریبنده ای وجود دارد که میتوان به وسیله شتر یا پیاده به آنها دسترسی پیدا کرد. مناطق گسترده پوشیده از درختچه ها و درختان حاره ای و نیز تالاب هایی که زیستگاه بیش از ۲۰۰ گونه مختلف از پرندگان و زیستگاه مناسبی برای ماهی ها، لاک پشت ها و سایر جانوران دریایی است.تپه ها و غار های نمکی واقع در ساحل جنوبی جزیره گله های شتر که یه دست کودکان روستایی به نمایش گذاشته میشوند.

ژئوپارک قشم

جاذبه های فرهنگی:

معماری روستا ها و شهر های قدیمی که به نحو احسنت در ساخت خانه های روستای لافت و بادگیر های زیبای آن به تصویر کشیده شده است و ماهیگیران روستایی که در سر تا سر ساحل جنوبی به ماهیگیریxمشغول هستند، همه و همه فرصتی است برای قرار گرفتن در میان فرهنگ روستایی و باستانی که بیش از صد ها سال دست نخورده و بکر باقی مانده است.

+ نوشته شده توسط Dxbsir در یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۳:۳۲ بعد از ظهر، ۲۲ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha