تبلیغات

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها

عکس های قلعه پرتغالی ها

تور قلعه پرتغالی ها

تصاویر قلعه پرتغالی ها

اطلاعات قلعه پرتغالی ها

تور قشم

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها در نواحی مختلف حاشیه خلیج فارس قرار دارند. یکی از این قلعه ها نیز در بندر قشم واقع شده است که در سال ۱۵۰۷ میلادی به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در شمال این جزیره ساخته شد.

آلبرکوک جزایر موجود در دهانه خلیج فارس را تصرف کرد و از این طریق توانست بر راه بازرگانی دریایی بین هند و اروپا تسلط یابد. پرتغالی ها در طی ۱۱۰ سال تلاش توانستند بر این آبراه مهم دریایی چیره شوند. در طی این مدت آنها به ساختن دژ ها و استحکاماتی پرداختند که از آن جمله میتوان  به دژ های هرمز، لارک و قشم اشاره کرد. سرانجام در سال ۱۶۲۳ میلادی این بنا و دیگر قرارگاه های موجود در دهانه خلیج فارس را یکی از سرداران صفوی تصرف کرد و از آن زمان تا به هنگام ایرانیان بر این آبراه مهم و پر ارزش چیره هستند.

قلعه پرتغالی ها قلعه با مساحتی بیش از ۲ هزار متر شامل  دو حصار، چهار برج دیدبانی و خندق میشود.  مصالح به کار رفته در این بنا شامل سنگ های مرجانی و ملات ساروج میشود و طی یک قرن چندین بار استجکام بخشی شده است ودارای چندین  انبار اسلحه، اتاق های سربازخانه، کلیسا، تالار، مقر فرماندهی، آب انبار و زندان است.

چهار برج نگهبانی در چهارگوشه قلعه پرتغالی ها مکانی برای استقرار توپ و منجنیق ها بوده اند. به نظر میرسد که  قلعه قشم ، قلعه ای تدارکاتی و انباری بزرگ برای نگهداری مهمات و سلاح ها بوده است که در شرایط اضطراری به دژ های دیگر از جمله قلعه هرمز که قلعه مرکزی بوده است کمک میرسانده.

همچنین بخوانید :   جنگل های حرا درختان حرا

احسان یغمایی با حفاری در این منطقه  قلعه قشم را در ۱۳۷۸ از زیر خاک بیرون آورد. در آبان سال ۱۳۸۷ نیز در پی حفاری هایی که توسط شرکت برق در محدوده ۵۰۰ متری این قلعه انجام شد، تونلی قدیمی که به این قلعه متصل بود، در شهر قشم کشف شد. این تونل مخفی  راه فراری بوده برای فرماندهان و نیرو های نظامی و همچنین مکانی برای نگهداری مهمات نظامی مورد نیاز سپاهیان.این تونل تا نزدیکی میدان سعدی قشم به طول سه کیلومتر ادامه دارد.

قلعه پرتغالی ها

از دوره نیمه استعماری پرتغالی ها بر برخی از جزایر جنوبی ایران و تعدادی از بنادر، چیزی به جز تعدادی قلعه باقی نمانده است. قلعه هایی با استحکام بالا برای حفاظت از نظامیان در مقابل شورش های احتمالی مردم ساکن در آن نواحی. در سال ۱۶۲۳ میلادی سپاهیان شاه عباس به رهبری امام قلی خان و با کمک نیرو های انگلیسی، نیرو های پرتغالی را از مقر اصلی آنها یعنی  جزیره هرمز بیرون راندند و پرچم آنها را از فراز این جزیره به زیر کشیدند.

حدود ۳۸۹ سال از آن روزها میگذرد، اما همچنان بقایای قلعه های پرتغالی در برخی از جزایر و بنادر جنوبی بر جا مانده است. امروزه این قلعه ها فقط نام پرتغالی ها را به یدک میکشند و به عنوان بخشی از جذابیت های تاریخی ایران محسوب میشوند که هر ساله هزاران هزار گردشگر را از گوشه و کنار ایران و جهان به این ناحیه میکشانند.

قلعه پرتغالی ها

 

+ نوشته شده توسط Dxbsir در یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۳:۳۱ بعد از ظهر، ۱۹ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha