تبلیغات

غار های خربس قشم

غار های خربس قشم

تور غار های خربس قشم

عکس غار های خربس قشم

تصاویر غار های خربس قشم

تور قشم

غار های خربس قشم

روستای بزرگ و معروف خربس قشم یا خربیز قشم در حال حاضر کامل ویران شده است و به جز برکه و گلاته گورستان چیز دیگری از آن باقی نمانده است. این روستا تا زمان ساسانیان و در حدود ۱۴۰۰ سال قبل روستایی آباد و محل رفت و آمد تاجران و کشتی بانان بوده است. خربس تنها ۱۰ کیلومتر با جزیره قشم فاصله دارد و از اطراف، توسط  تپه های کوتاه و بلند مرجانی احاطه شده است. این تپه ها همگی مشرف به شهر هستند و دریا با فاصله کمی قابل مشاهده است. در سمت راست این تپه ها برکه بزرگی قرار دارد که طاق گهواره ای آن حاکی از قدمت این بنا است که حداقل تا دوره ساسانیان بوده است.

در میان دشت خربس اگر به روی شمال بایستیم، آثار و بقایای قلعه ای سنگی را می توانیم ببینیم که احتمال آن می رود در دوران های بعد از صفویه، سنگ چین های آن چندین مرتبه بازسازی شده اند و دوباره فرو ریخته اند. رو به روی همین قلعه با فاصله کمی از غار های خربس قشم، گورستانی وسیع و قدیمی وجود دارد که در آن گور های پیش از اسلام و حتی بعد از اسلام را نیز میتوان مشاهده کرد.

مشرف بر این گورستان و در دیواره صخره ها، در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متر از زمین، چندین دهانه به شکل غار وجود دارد که به غار های خربس قشم معروفند. این گروه از غار ها که پدیده های نادری از زمین شناسی هستند، به همراه دیگر کوه ها، پدیده ها و حتی خود جزیره قشم در هزار ها سال پیش از زیر آب سر برآورده اند. این غار ها از بیرون ساختار ساده و کهن زمین شناسی خود را همچنان حفظ کرده اند و در درون شامل مجموعه هایی از اتاق ها، تالار ها و دهلیز ها، چشمه ها و روزنه های متعددی میشوند  و در دیواره های آن میشود نمونه های کمیاب از فسیل های مختلف را به وضوح مشاهده کرد. واضح است که این مکان در اعصار گوناگون میزبان مردمان مختلفی در جزیره بوده است.

همچنین بخوانید :   قلعه پرتغالی ها

غار های خربس قشم

ساختار تو در تو و راز آمیز این غار ها با تالار ها و دهلیز های متفاوت و قرار گرفت آن بر بلندای کوه، این عقیده را به وجود آورده است که در زمان ماد ها، اینجا محلی برای پرستش خدایان و الهه میترا بوده است.  تور قشم

در سمت راست این غار ها ور در امتداد دیوار های بلند زیارتگاه شاه شهید، دالان ها و دهلیز های جدیدی به دست سنگتراشان هنرمند روزگار امروزی در دل کوه ها ایجاد شده است که الگویی تازه از این غار های کهن به حساب می آیند. در درون این غار های جدید، نقش و نگار هایی با الهام از طرح های باستانی و کهن کنده کاری شده است که همگی نمود و جلوه ای باستانی و حالتی رمزآلود را مثل غار های خربس ایجاد کرده اند.

عده ای غار های کهن خربس قشم را معبد الهه میترا میدانند و عده ای دیگر معتقدند که این مکان استودان یا همان محل نگهداری استخوان مردگان پس از مرگ در آیین زرتشت بوده است. اما نظریه دیگری که بیشتر به مشاهدات عینی نزدیک است، این است که به احتمال زیاد این حفره هایی که در دل کوه به وجود آمده اند، در زمان ساسانیان به علت یورش نظامیان پرتغالی ها به مردم بی دفاع خربس ایجاد شده اند. در آن زمان مردم برای پناه از ظلم نظامیان نیرو های پرتغالی این دهلیز های تو در تو را در دل کوه حفر کردند تا زن ها و بچه ها در مکانی امن باشند و خورد و خوراک خود را نیز در همان جا نگهداری میکردند.

همچنین بخوانید :   دره ستارگان قشم

غار های خربس قشم

غار های خربس قشم دست کنده، مجموعه ای از حفره هایی است که با راهروهایی باریک به یکدیگر متصل میشوند و در آخر با تالار مرکزی میرسند که محل اجتماع بوده و در این تالار دو طاقچه کوچک برای قرار دادن چراغ ها نیز ساخته شده است. در پای دهانه غارها، برکه ای نیز برای نگهداری آب باران ساخته شده بوده است که در اکثر ماه های سال به جز ماه هایی که بارش نبوده است، آب در این محل جمع میشده است و تنها منبع آب مصرفی مردم بوده است.

امروزه در بالای این غار ها همیشه یک جفت عقاب ماهیگیر که از انواع نادر در جهان هستند و خوشبختانه در این جزیره به وفور به چشم میخورند، که بر فراز کوه لانه دارند و در همان جا تخم گذاری میکنند.

از دیگر نکات قابل توجه در مورد غار های خربس قشم وجود خفاش های دم موشی است که در زاویه های تاریک و در بخش انبار ذخایر غار که حفره های زیرین هستند، زندگی میکنند و مدام در حال زاد و ولد هستند.به گفته کارشناسان محیط زیست، به علت کاربری سموم دفع آفات نباتی و عوارض دیگر، نسل این گونه از خفاش ها نیز در جهان با تهدید جدی رو به رو است که زندگی آنها در این غار ها، برای ادامه نسل خفاش ها جای امیدواری است.

غار های خربس قشم

+ نوشته شده توسط Dxbsir در یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۳:۳۱ بعد از ظهر، ۱۸ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha