تبلیغات

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم

تور دره ستارگان قشم

عکس های دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم کجاست

تور قشم

دره ستارگان قشم

دره ستارگان که بومی ها آن را استاره کفته هم می نامند، با قدمتی حدود ۲ میلیون سال، بر اثر فرسایش سنگ، ماسه و خاک که در طی قرن ها در معرض باد و باران و رگبار بوده اند، پدید آمده است.  این شاهکار کم نظیر در دوره زمین شناسی سنوزوئیک به وجود آمده است.

دره ستارگان  در ضلع شمالی جزیره قشم و در نزدیکی روستای برکه خلف واقع شده است که طبق تحقیق آنوبانینی ، بومی های جزیره معتقدند که ستاره ای از آسمان در این محل افتاده و اشکال عحیب و غریبی را از خاک، ماسه و سنگ به وجود آورده است. روستای برکه خلف با فاصله ۵ کیلومتر از ساحل جنوبی جزیره قشم قرار دارد و این پدیده زیبا در شمال روستا واقع شده است. به دلیل اعتقادی که بومی ها از به وجود آمدن این اشکال دارند، آنها این مکان را استاره کفته و بعضا استاره افتیده می نامند.

همانطور که گفتیم این مکان شگفت انگیز در شمال روستا قرار دارد که با جاده ای خاکی به روستا وصل میشود. دره ستاره ها از کم نظیر ترین جلوه های فرسایش در جزیره زیبای قشم است که بر طبق نظریه اهالی محل پس از ضربه ای سهمگین، خاک از زمین بلند شده و به اشکال مختلف در آمده و خشک شده است. عده ای از اهالی معتقدند که بعد از تاریک شدن هوا این دره محل رفت و آمد اجنه و ارواح میشود و به همین دلیل از ورود به آن در شب هنگام خودداری میکنند. اما تا به حال صحت چنین عقیده ای به اثبات نرسیده است. اما در اصل علت ایجاد این صدا ها به خاطر اشکال ویژه این دره است که با وجود انواع حجم ها و پدیده های فرسایش، با وزش باد های تند و گردش هوا در بین ستون ها و حفره های موجود، این صدا های زوزه مانند و خوفناک ایجاد میشوند.

همچنین بخوانید :   عودسازی قشم

ویژگی های منحصر به فرد و دیدنی های بسیار این دره سبب شده ایت تا این مکان نیز جرئی از ژئوپارک بین المللی جزیره قشم شود. در شب های مهتابی که مهتاب تنها روشنی بخش این دره است  و در لحظاتی که سکوت بر همه جا حکم فرماست، زیبایی این دره دو چندان میشود.

دره ستارگان قشم

دره ستاره ها و دره چاه کوه پدیده هایی شگفت انگیز از فرسایش سنگ های رسوبی زمینند که مانند آنها در جهان فقط دو نمونه وجود دارد که دیگری در کشور آمریکا واقع شده است. دره یا تنگه چاه کوه دره ایست به عمق تقریبی ۱۰۰ متر که جلوه دیگری از این فرسایش سنگ ها را به نمایش میگذارد.

دره ستاره ها در اصل یک منطقه فرسایش یافته از طریق آب های سطحی، تند باد ها و رگبار های فصلی است. در بخش شمالی دره هنوز هم فلات اولیه کم و بیش دست نخورده باقی مانده است که با ارتفاعی بین ۷ تا ۱۰ متری از کف دره جدا شده است و جنس تشکیل دهنده آن از سیمان آهکی سست و ماسه سنگ میباشد که پر از پوسته های فسیلی است.

ستون هاو ستونک های فرسایشی، مخروطه های نوک تیز، آرک ها، دیواره های نواری و تیغه ها از جمله نواحی دیدنی دره هستند. به علت سستی جنس لایه ها، انتظار میرود که پس از هر بارندگی شدید که به ندرت رخ میدهد، تغییرات چشمگیری در اشکال دره صورت پذیرد.

در ابتدای سال ۸۵ برای رفه حال گردشگران منطقه آزاد قشم، و با همت معاونت سیاحتی و گردشگری استان و کمک اهالی روستای برکه خلف، راه دسترسی به دره ترمیم شده است و امکانات رفاهی و بهداشتی  برای بازدید کننده ها فراهم شده است.

همچنین بخوانید :   غار نمکی قشم

دره ستارگان قشم

+ نوشته شده توسط Dxbsir در یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۳:۳۳ بعد از ظهر، ۱۸ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha